Szukasz odpowiednich przepisów dotyczących wyglądu i wyposażenia gabinetu masażu? Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana.
Gabinet fizjoterapeutyczny: PKD 86.90.A – Działalność fizjoterapeutyczna.
Wymogi sanitarno-epidemiologiczne dla gabinetów fizjoterapii są określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 marca 2019 r. dotyczącym szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Szczególną uwagę zwróć na §14, §16, §25, §27, §30, §31, §37, §40. Pełny tekst rozporządzenia znajdziesz tutaj: KLIK
Gabinet odnowy biologicznej: PKD 96.04.Z – działalność związaną z poprawą kondycji fizycznej.
Niestety, stare rozporządzenie z 2004 roku, regulujące funkcjonowanie takich gabinetów już nie obowiązuję, a nowego jeszcze nie ma. W 2019 roku pojawił się projekt nowego rozporządzenia, jednak prace nad nim zostały wstrzymane ze względu na epidemię COVID-19. W 2024 roku zapadła decyzja o całkowitej rezygnacji z dalszych prac nad tym projektem i opracowaniu nowego dokumentu od podstaw.
Pomimo, że nie ma aktualnego rozporządzenia, warto wziąć pod uwagę wymagania, zawarte w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej . A najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z lokalnym oddziałem SANEPID-u, aby dowiedzieć się, jakie są obecne wymagania w Twojej okolicy.
Obecnie, aby zarejestrować gabinet i rozpocząć działalność, nie musisz posiadać zgody SANEPID-u.
Pamiętaj, że brak obowiązujących przepisów nie zwalnia z obowiązku zachowania standardów higieny i bezpieczeństwa.
Jeśli chcesz się nauczyć skutecznie reklamować swoje usługi – zapoznaj się z moim E-bookiem (Jak pozyskać więcej klientów i stworzyć strategię marketingowa?) Kliknij KLIK!